piątek, 05 lipiec 2024 17:00

Ekologiczne rozwiązania w opakowaniach jednorazowych

 aluminium aluminium fot: pixabay

Popularne w wielu polskich kuchniach „sreberka” to absolutny niezbędnik podczas pieczenia a nawet gotowania mnóstwa potraw. Duże zalety wykorzystywania aluminium w gastronomii dostrzeżono również w masowej produkcji żywności. Dlatego dzisiaj nikogo już nie dziwi, że na liniach produkcyjnych większość pakowanego jedzenia umieszcza się właśnie w jednorazowych foremkach aluminiowych. Używa się ich też w procesach pieczenia np. mięs czy ciast, a nawet w piekarniach czy restauracjach.

Skąd fenomen aluminium?

Na ogromny popyt aluminiowych foremek, folii, brytfanek albo tacek na grilla miało wpływ wiele różnych czynników. Wystarczy wymienić chociażby aspekt ekologiczny, ekonomiczny czy praktyczny. Liczne zalety tego surowca zaczęły być powszechnie doceniane, a to powodowało wzrost zainteresowania produktami, jakie można było z niego wytworzyć przy niewielkim nakładzie finansowym. Chociaż sam metal znany jest od bardzo dawna i szeroko wykorzystywany w branży żywieniowej między innymi przy produkcji napojów w puszkach, to aluminiowe foremki i opakowania zyskały na znaczeniu stosunkowo niedawno. Za ich nagły fenomen odpowiada przede wszystkim panujący bum na ekologię i konieczność poszukiwania alternatywnych form pakowania żywności. W porównaniu z plastikiem albo opakowaniami styropianowymi, foremki z aluminium są bowiem bezpieczniejsze dla środowiska, łatwo poddają się procesom recyklingowym i można je wykorzystać w dalszej eksploatacji.

Foremki aluminiowe i ich zalety

Dzięki temu są też tańsze zarówno na etapie produkcji, jak i późniejszej dystrybucji, zwłaszcza że nawet trzy czwarte gotowego surowca można następnie przetworzyć w pełnowartościowy produkt. W praktyce oznacza to, że około 75% aluminium używanego obecnie głównie w branży gastronomicznej może być wykorzystywane w dalszej obróbce i znów służyć jako jednorazowe pudełka do żywności. To oczywiście nie koniec zalet foremek aluminiowych, wyróżniają się one bowiem dużą praktycznością i uniwersalnością. Pierwsza z tych cech jest doskonale widoczna na liniach produkcyjnych: jedna foremka służy jednocześnie do przygotowania, upieczenia i zapakowania gotowego produktu. Z jednej strony skraca to czas produkcji, z drugiej obniża jej koszty, z trzeciej zaś znacznie ułatwia i usprawnia pracę. Uniwersalność odpowiada natomiast za różnorodne wykorzystanie aluminiowych opakowań i produktów w gastronomii. Powszechnie korzystają z nich producenci żywności, ale również restauracje i bary, w których oferuje się np. posiłki na wynos. Aluminiowe brytfanki można spotkać w sklepach mięsnych i marketach, gdzie kupuje się pieczone wędliny lub pasztety na wagę. Do tego nie wolno zapominać o takich produktach jak tacki do grilla, które są w codziennym użyciu nie tylko w zakładach żywieniowych, ale i w domowych warunkach.

Ekologia w papierze...

Jednak poruszając temat ekologicznych opakowań i pudełek nie można zapominać o papierze, który początkowo zwojował rynek restauracji wegetariańskich oraz fastfoodowych, a obecnie jest często spotykany także w tradycyjnych lokalach. Nic dziwnego, ponieważ papierowe produkty w gastronomii znane są już od dawna jak chociażby papier do pieczenia czy właśnie papierowe rolki do pakowania na przykład kanapek. Powszechnie używa się też oczywiście serwetek, które są nieodłącznym wyposażeniem każdego lokalu gastronomicznego. W kwestii papierowych opakowań należy natomiast zwrócić uwagę na foremki papierowe, papilotki i tulipany oraz muffiny do wypieków cukierniczych. Papierowe mogą być również talerzyki i tacki pod ciasto oraz znane ze swojej praktyczności podkłady pod tort. Te ostatnie niekiedy występują również w połączeniu z aluminiowym wierzchem. Dzięki temu zyskują na estetyce, ale również ułatwiają późniejsze krojenie tortu, który nie przykleja się do aluminiowego podłoża. W przypadku foremek papierowych warto zauważyć, ze występują one także w formie opakowań gotowych do zgrzewu, co przydaje się w restauracjach oferujących jedzenie na wynos lub dowożone w dostawie.

… drewnie...

Ciekawą alternatywą dla aluminium i papieru, ale wciąż zachowującą wysoki poziom ekologii, są jednorazowe pudełka do żywności wykonywane z drewna, a konkretnie z bambusa. Najbardziej znane to bambusowe miski do sałatek (ponownie spopularyzowane przez wegetariańskie lokale), które cechują się dużą ekologią, ale wyróżniają ponadto interesującą estetyką wykonania. W cukierniach, kuchniach oraz pracowniach masarskich pojawiają się też nieśmiało drewniane foremki, które zostały wyposażone w papierowe wkłady. To sprawia, że można w nich bezpiecznie piec różnego rodzaju mięsa oraz wyroby cukiernicze bez ryzyka wydzielania się szkodliwych substancji.

… i trzcinie cukrowej

Zaskakującą opcją ekologicznych opakowań niezmiennie pozostają pudełka wykonane z trzciny cukrowej. To wszelkiego rodzaju jednorazowe talerze, miski oraz boxy lunchowe, które świetnie „udają” styropian, zachowują doskonałą równowagę termiczną, ale jednocześnie są o wiele bardziej przyjazne środowisku. Pudełka z trzciny to produkt dość nowy na rynku gastronomicznym, lecz doceniany zarówno przed restauratorów, jak i klientów, ponieważ gwarantuje utrzymanie w środku odpowiedniej temperatury, a dzięki specjalnym zamknięciom zapobiega wylewaniu czy wypadaniu jedzenia podczas transportu.