czwartek, 14 wrzesień 2023 08:58

Rozpoczęcie inwestowania na giełdzie małymi kwotami

akcje przez Internet akcje przez Internet pexels

Inwestowanie na giełdzie stanowi nie tylko dostęp do potencjalnych zysków, ale także możliwość budowania kapitału na przyszłość. Wiele osób, które chciałyby rozpocząć inwestowanie na giełdzie nie dysponuje dużym portfelem i zastanawia się, czy można i warto rozpoczynać swoją przygodę z niewielkimi kwotami od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Oczywiście, że warto. Trzymając się kilku zasad możemy odnieść sukces nawet przy pomocy małego portfela.

 Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że małe kwoty również mogą przynieść efektywny zwrot z inwestycji. Nawet niewielka suma, regularnie inwestowana, może znacząco wzrosnąć na przestrzeni lat. To efekt działań złożonych oraz korzyść z długoterminowego podejścia. Jeżeli będziemy reinwestować zyski, to na zasadzie działania procentu złożonego te drobne sumy na przestrzeni kilkunastu miesięcy mogą urosnąć do zadowalających wyników.

Przy inwestycji małymi kwotami warto unikać wysokich opłat transakcyjnych. Wybierając nisko kosztowego brokera, aby zakupić akcje przez Internet, mamy szansę maksymalizować potencjalne zyski. Istnieje wiele platform oferujących bardzo niskie prowizje lub nawet darmowe transakcje.

Inwestowanie małymi kwotami idealnie współgra z długoterminowym podejściem. Wybór akcji lub funduszy indeksowych, które mają potencjał wzrostu na przestrzeni lat, jest opcją dla mniej zamożnych inwestorów. Dzięki temu unikamy presji krótkoterminowych wahań rynkowych. Jednocześnie w tym czasie zdobędziemy doświadczenie, które będzie można wykorzystać przy innych projektach inwestycyjnych.

Niektóre firmy oferują programy dzielenia się zyskami, w ramach których można inwestować niewielkie kwoty w akcje danej firmy. To atrakcyjna opcja dla małych inwestorów umożliwiająca uczestnictwo w zyskach firm, które cenią udział swoich akcjonariuszy. Można również znaleźć brokerów internetowych, którzy umożliwiają inwestowanie w tzw. akcje ułamkowe. Inwestowanie w akcje ułamkowe polega na tym, że broker oferuje tylko cząstkowy udział w akcji, np. 1/10 lub 1/5. Oczywiście daje to nam odpowiednie mniejszy zysk, jednak pozwala inwestować w drogie, często stabilniejsze, akcje globalnych marek.

Kolejnym ułatwieniem dla małych inwestorów jest automatyzacja inwestycji. Ustawienie stałych przelewów na swoje konto inwestycyjne pozwala systematycznie co miesiąc inwestować określoną sumę. To pomaga wypracować zdyscyplinowane podejście i zapewnić stały wzrost kapitału. W ten sposób co miesiąc inwestowanie 100zł po roku wyniesie ponad tysiąc.

Podczas wybierania spółek lub funduszy warto zwrócić uwagę na perspektywy długoterminowego wzrostu. Badanie trendów rynkowych i branżowych, analiza kondycji finansowej firm oraz ich strategia rozwoju pozwoli na wyciśnięcie jak najwięcej zysku z zainwestowanych drobnych kwot.

Nawet inwestując małymi kwotami warto zastosować zasadę dywersyfikacji. Rozproszenie kapitału na różne akcje lub fundusze zmniejsza ryzyko związane z ewentualnym spadkiem wartości jednej z inwestycji. Wystarczy co miesiąc kupować akcje innej spółki. W ten prosty sposób bardzo łatwo możemy zdywersyfikować portfel.

Należy regularnie monitorować wyniki swoich inwestycji i uczyć się na bieżąco. Wykorzystywanie dostępnych źródeł informacji i uczenie się na nich podstaw inwestowania będzie procentowało przy przyszłych inwestycjach.

Inwestowanie to proces, który wymaga cierpliwości. Nie oczekuj gwałtownego wzrostu kapitału w krótkim czasie. Realistyczne oczekiwania i cierpliwość pozwolą uniknąć impulsywnych decyzji. Jak zostało wspomniane, gdy inwestycje generują zyski, można zastanowić się nad ich reinwestowaniem. Wykorzystaj zyski do zakupu nowych akcji lub do zwiększenia udziału w już posiadanym portfelu.