Czym są i do czego służą kabiny lakiernicze?
Kabiny lakiernicze są to szczelne konstrukcje panelowe składające się z izolowanych ścian oraz zadaszenia. Gwarantują one lakiernikowi odpowiednią ochronę, jak i wygodę podczas wykonywanej pracy. Rozpylony materiał jest szybko eliminowany z kabiny, dzięki czemu człowiekowi nie grozi zatrucie się oparami. Pomieszczenie służące do lakierowania jest sterylne, co zmniejsza również ryzyko zaprószenia ognia podczas nakładania lakieru. Kabina lakiernicza znacząco skraca czas schnięcia powierzchni, a jest to możliwe dzięki aparaturze kontrolującej szybkość przepływu powietrza. Podwyższając temperaturę w kabinie do 60 stopni C, uzyskuje się właściwą twardość i wytrzymałość powłoki lakierniczej.
Jak działają kabiny lakiernicze?
Nakładanie lakieru to proces składający się z dwóch faz. W pierwszej fazie dochodzi do aplikacji lakieru, natomiast w drugiej do jego wysuszenia. Jeśli chodzi o lakierowanie, to wszystkie kabiny działają w taki sam sposób. Wentylator nadmuchowy pobiera czyste powietrze, po czym wymiennik ciepła je ogrzewa i kieruje do kabiny. Tam natomiast jest ono wypychane albo wysysane przez wentylator wyciągowy, po czym wyrzucane ze sporą siłą na zewnątrz.
Co ważne, kabiny lakiernicze posiadają często system filtracji. Korzysta się w nich z filtra wstępnego oraz dokładnego oczyszczania. Na etapie osuszania dostępne kabiny mogą się nieco różnić swoim działaniem. Niektóre modele wyposażone są w elektroniczne układy sterujące, z opcją automatycznie włączającej się fazy schładzania po ukończeniu suszeniu.
Czy warto zainwestować w kabinę lakierniczą?
Firmy zajmujące się usługami lakierniczymi nie muszą wcale posiadać specjalnych kabin lakierniczych. Nie jest to wymagane, jednak z pewnością jest to opłacalna inwestycja. Alternatywą dla kabin jest wyznaczenie specjalnego pomieszczenia, gdzie będzie możliwa bezpieczna aplikacja mieszanki oraz osuszenie powłoki. Takie pomieszczenie można odizolować murowanymi ścianami, stalową konstrukcją z płytami osłonowymi tudzież kotarami działowymi.
Wybrana konstrukcja nie ma większego znaczenia, jednak ważne jest to, aby była w pełni zgodna z przepisami przeciwpożarowymi. Oczywiście, warto dodać, że przygotowanie takiego pomieszczenia często przewyższa kosztami zakup specjalnej kabiny lakierniczej. Właśnie dlatego inwestycja w nią jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Kupując specjalną kabinę, można mieć pewność bezpiecznej i wydajnej pracy, zgodnej ze wszystkimi przepisami. Jest ona dobrą propozycją dla dużych, jak i małych zakładów. Innym często wykorzystywanym sprzętem w warsztatach jest tak zwana korowarka. Korowarka gwarantuje wysokie bezpieczeństwo i wydajność pracy.