czwartek, 01 czerwiec 2023 16:03

Praski hydrauliczne - co musisz o nich wiedzieć?

Praski hydrauliczne Praski hydrauliczne mat. prasowe

Praski hydrauliczne to coraz częstsze wyposażenie różnego rodzaju zakładów produkcyjnych oraz warsztatów. Wynika to między innymi z wszechstronności oraz siły, jaką generuje ich układ hydrauliczny. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie praski hydraulicznej, warto zapoznać się, z czym tak naprawdę wiąże się jej obsługa oraz działanie. Pozwoli to między innymi na uniknięcie problemów związanych z jej niewłaściwym użytkowaniem.

 

Jak działają prasy hydrauliczne?

Prasy hydrauliczne działają na zasadzie wykorzystania specjalnego płynu znajdującego się pod dużym ciśnieniem w układzie hydraulicznym. Układ ten składa się z cylindrów oraz tłoków, które napędzane są wspomnianym wcześniej płynem hydraulicznym. Poprzez zasysanie płynu do cylindra, następuje przesunięcie tłoka, w wyniku czego powstaje siła proporcjonalna do ciśnienia płynu znajdującego się w układzie hydraulicznym, oraz powierzchni jego tłoka. Siłą nacisku to jednak nie wszystko, gdyż do wykonania konkretnych zadań, potrzebne są odpowiedni dobrane narzędzia, takie jak na przykład specjalne matryce. Za ich pomocą można dokonywać między innymi:

- Cięcia

- Wytłaczania

- Skręcania

Oraz wiele innych. Co równie ważne, zarówno matryce, jak i inne narzędzia są wymienne, dzięki czemu możemy je swobodnie dobierać do aktualnych potrzeb. Między innymi z tych właśnie powodów prasy oraz praski hydrauliczne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim. Mają one również zastosowanie w mniejszych przedsiębiorstwach, takich jak na przykład warsztaty samochodowe, gdzie wykorzystywane są one do między innymi montażu łożysk kół samochodowych.

Warunki bezpieczeństwa

Korzystając z tego typu urządzeń, należy bezwzględnie przestrzegać warunków bezpieczeństwa oraz zaleceń producenta. Warto przy tym pamiętać, że prasy hydrauliczne generują ogromną siłę, która może stanowić zagrożenie dla operatora. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie tego ryzyka, jest dokonywanie regularnych przeglądów technicznych pras. Ponadto przed każdym rozpoczęciem prac przy użyciu pras hydraulicznych, operator powinien sprawdzić stan techniczny:

- Węży hydraulicznych

- Uszczelek

- Zaworów

Nieszczelność tych elementów może powodować między innymi spadek ciśnienia płynu w układzie hydraulicznym prasy oraz wiele innych usterek. Warto przy tym pamiętać, że niewłaściwe ciśnienie płynu hydraulicznego stanowi nie tylko zagrożenie dla bezpieczeństwa dla operatora oraz jego otoczenia. Może ono również negatywnie wpłynąć na jakość wytwarzanych przy użyciu prasy produktów.