wtorek, 06 czerwiec 2023 17:34

Kryptowaluty – czym są i czy warto w nie inwestować?

bitcoin bitcoin mat.prasowe

Pomimo wahań na giełdach popularność kryptowalut nieustannie rośnie. Chociaż o najpopularniejszej z nich – Bitcoinie – słyszał praktycznie każdy, jest ich łącznie ponad 22 tysiące. Kryptowaluty mogą być wykorzystane jako środek płatniczy lub lokata kapitału, chociaż nie mają żadnej fizycznej formy. Czym są kryptowaluty? Czy inwestowanie w Bitcoina może być opłacalne? Jak można zastosować ten wirtualny pieniądz?

 

Czym są kryptowaluty?

Mianem kryptowaluty określa się środek płatniczy, który bazuje na kryptografii. Ma on charakter niescentralizowany. Wymiana kryptowalut odbywa się w modelu Peer-To-Peer. Można więc powiedzieć, że jest to forma cyfrowego pieniądza, nad którym nie ma władzy żadna centralna instytucja bankowa. Daje to szereg interesujących możliwości. W posiadanie kryptowaluty można wejść za pośrednictwem internetowej giełdy lub kantoru (np. kantor Bitq). Przyda się do tego wirtualny portfel.

Zastosowanie kryptowalut we współczesnym świecie

Istnieje szereg sytuacji, w których można wykorzystywać kryptowaluty. Pierwotnie miały one służyć jako środek płatniczy pozostający poza rządową jurysdykcją. Transakcje w kryptowalutach zapewniają wysoki poziom anonimowości. Ciekawym sposobem na zastosowanie kryptowaluty jest też zainwestowanie w nią kapitału. Warto pamiętać, że wymaga to wiedzy i jest związane z ryzykiem.

Inwestycje

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba wiedzieć podczas inwestowania w kryptowaluty jest to, że ich wartość w porównaniu do innych walut jest wysoce niestabilna. Oznacza to, że krótkoterminowo można dużo zyskać, ale pojawia się też wysokie ryzyko straty. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak w przyszłości zmieni się kurs danej kryptowaluty. Należy także unikać długotrwałego lokowania kapitału w kryptowalutach. 

Zakupy

Niektóre portale internetowe przyjmują kryptowaluty jako środek płatniczy. Wymaga to posiadania wirtualnego portfela, z którego przesłane zostaną środki. Wartość kryptowalut nieustannie się zmienia, dlatego tego typu transakcje mogą być czasem bardziej korzystne niż tradycyjne.

Kiedy warto zainwestować w Bitcoina?

Na inwestycję w Bitcoina warto przeznaczyć pieniądze, których strata nie będzie szczególnie bolesna, na przykład nadwyżkę budżetową z danego miesiąca. Istnieje szansa, że podczas zakupu Bitcoina na spadku, już po kilku- lub kilkunastu godzinach pojawi się możliwość sprzedania go ze zwyżką. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to całkowicie nieprzewidywalny instrument finansowy, który wymaga nie tylko zdolności analitycznych, ale też mocnych nerwów. Inwestowanie w Bitcoina może przynieść ogromne zyski, ale wymaga wiedzy i szczęścia.

Inwestowanie w BTC warto rozważyć, gdy:

    • Posiada się nadmiarowe środki w portfelu
    • Szuka się alternatywy dla niestabilnej centralnej waluty
    • Chce się spróbować swojego szczęścia podczas gry giełdowej

Zalety zdecentralizowanej kryptowaluty

Liczbę kryptowalut szacuje się obecnie na ponad 22 tysiące. Żadna z nich nie jest regulowana przez bank centralny, a kurs każdej z nich może diametralnie zmienić się w ciągu zaledwie jednego dnia. Wydaje się, że jest to ryzykowny i nieopłacalny środek płatniczy, ale warto wiedzieć, że opiera się on takim czynnikom jak hiperinflacja, niestabilność polityczna lub wysoki poziom korupcji. Osoby, które obawiają się o wpływ stabilności politycznej lub gospodarczej kraju mogą sięgnąć po którąś ze stabilniejszych kryptowalut i ulokować w niej środki, żeby przeczekać trwający kryzys. Podczas wymiany kryptowaluty, środki przesyłane są bezpośrednio między portfelami użytkowników.

Warto pamiętać, że zysk uzyskany z kryptowaluty podlega opodatkowaniu. W 2023 roku stawka podatku dochodowego uzyskanego z kryptowalut wynosi 19%. Opodatkowaniu podlega różnica między przychodem brutto, a kosztem uzyskania przychodu, czyli zakupu kryptowaluty. W większości krajów handel kryptowalutą jest legalny. Może być ona wykorzystywana także do wykonywania przelewów zagranicznych – wybierając odpowiedni moment, można także zyskać niewielki odsetek dzięki korzystnemu kursowi. Nie ma też potrzeby opłacania dodatkowych pośredników.