sobota, 11 marzec 2023 14:53

Miedź czy światłowód - którą technologię wybrać?

miernik mocy optycznej miernik mocy optycznej mat.prasowe

Do niedawna miedź uważana była za medium idealne. Niska rezystancja i pojemność wewnętrzna kompensowały jej wady, w tym wysoką indukcyjność. Dzięki temu kable miedziane były (i nadal są) wykorzystywane w łączności i energetyce. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że ich czas powoli mija, a ich miejsce zastępuje światłowód. Dlaczego?

 

Kabel miedziany, czy światłowód?

Bądźmy szczerzy - kable miedziane są powszechnie wykorzystywane w energetyce i to właśnie w tej sferze ich znaczenie jest niekwestionowane. Jeśli jednak mamy na myśli komunikację, czyli transfer danych, to atuty przewodów miedzianych już nie są tak oczywiste. Kabel miedziany generuje na dużych odległościach stosunkowo duże straty i jest łatwy do podsłuchania, a nawet zakłócenia. To z kolei oznacza, że instalacja oparta na kablach miedzianych wymaga instalacji blisko znajdujących się względem siebie wzmacniaczy. Jest to zatem medium transmisyjne, którego potencjał został już wykorzystany, a jego kolejne wersje rozwojowe nie przekładają się na skokowy wzrost jakości połączeń i przepustowości sieci telekomunikacyjnych. Widać to również na przykładzie rynku, gdzie branżowe firmy takie jak Fujikura cieszą się stale rosnącą popularnością.

Światłowód w komunikacji - dlaczego warto?

Nieco inaczej sprawa wygląda ze światłowodem. W dużym uproszczeniu jest to przewód wyposażony w szklany rdzeń, który przepuszcza falę świetlną o określonej długości. Posiada on szereg zalet względem tradycyjnego kabla miedzianego.

Dlaczego w komunikacji warto wybrać światłowód?

  1. Światłowód jest odporny na oddziaływania mechaniczne, opady deszczu, niską temperaturę i nacisk zewnętrzny.

  2. Światłowód ogranicza praktycznie do zera zjawisko tłumienia sygnału wewnątrz swojej struktury.

  3. Instalacja światłowodowa nie wymaga tak wielu wzmacniaczy, które mogą być usadowione nawet co 100 km od siebie.

  4. Rdzeń światłowodu nie wytwarza pola elektromagnetycznego i jest odporny na zakłócenia z zewnątrz.

  5. Instalację światłowodową można łatwo zdiagnozować. Służy do tego bezinwazyjny identyfikator transmisji FTTH.

  6. Instalacja światłowodowa ma przepustowość rzędu co najmniej kilku Gb/s.

  7. Technika układania światłowodów jest tańsza niż montaż sieci miedzianych.

  8. Światłowód jest stale rozwijanym medium transmisyjnym.

  9. Utrzymanie instalacji światłowodowej jest dużo łatwiejsze niż instalacji miedzianej. Do pomiarów światłowodowych wystarczy np. miernik mocy optycznej (sprawdź: https://www.teleoptics.com.pl/kategoria/aparatura-diagnostyczno-pomiarowa/).

Reasumując, miedź jest bezdyskusyjnie wypierana przez światłowód z rynku telekomunikacyjnego. I na chwilę obecną nic nie zapowiada, by miało być inaczej.