piątek, 03 maj 2024 14:49

Obrona Rzeszowa na dwóch kołach

Policja na rowerach w Rzeszowie Policja na rowerach w Rzeszowie fot: pixabay

W Rzeszowie, stolicy województwa podkarpackiego, ruszyła inicjatywa, która ma za zadanie wzmocnić bezpieczeństwo na drogach rowerowych miasta. Policyjne patrole rowerowe, znane także jako "rowerowi gliniarze", pojawiły się na ulicach Rzeszowa już w czerwcu 2018 roku. To efekt darowizny miasta dla komendy miejscowej, która otrzymała dwa nowoczesne rowery górskie MTB, wyposażone w hamulce tarczowe i hydrauliczne teleskopy. Dzięki nim policjanci mogą swobodnie poruszać się po trudno dostępnych terenach, takich jak parki czy miejsca rekreacji, gdzie tradycyjne patrole radiowozów napotykają na ograniczenia.

Czego się dowiesz:

  • Jaką inicjatywę wprowadzono w Rzeszowie?
  • Kiedy pojawiły się policyjne patrole rowerowe?
  • Jakie obszary patrolują funkcjonariusze?
  • Kto wypowiada się na temat znaczenia obecności patroli rowerowych?
  • Jakie są cele tych patrolów według rzeczniczki Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie?

Bezpieczeństwo na drogach rowerowych

W czwartek, 2 maja, policyjni funkcjonariusze ponownie wyjechali na ulice miasta na swoich specjalnie dostosowanych rowerach. Wyposażeni w pełen mundur, buty, kaski oraz inne niezbędne akcesoria, patrolują najważniejsze obszary, gdzie zgromadzona jest większa liczba rowerzystów i pieszych. Obejmują one m.in. bulwary nad Wisłokiem, popularne kąpielisko Żwirownia przy ulicy Kwiatkowskiego oraz okolice Rynku. Warto podkreślić, że w Rzeszowie istnieje ponad 100 kilometrów ścieżek rowerowych, które również znajdują się pod wzmożoną kontrolą policyjnych patroli.

Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie: "Funkcjonariusze na rowerach są szczególnie czujni na wszelkie wykroczenia, w tym nieprawidłową jazdę, popełniane przez rowerzystów, pieszych, rolkarzy oraz osoby zakłócające porządek na terenach wypoczynkowych."

Zwiększona czułość i reaktywność

Asp. sztab. Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, podkreśla, że funkcjonariusze na rowerach są szczególnie czujni na wszelkie wykroczenia, w tym nieprawidłową jazdę, popełniane przez rowerzystów, pieszych, rolkarzy oraz osoby zakłócające porządek na terenach wypoczynkowych. Ich obecność ma przede wszystkim na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na rzeszowskich drogach rowerowych, a także reagowanie na wszelkie incydenty i zgłoszenia od mieszkańców. Dzięki patroli rowerowych policja staje się bardziej dostępna i reaktywna, co przyczynia się do poprawy jakości życia w mieście i poczucia bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie: "Ich obecność ma przede wszystkim na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na rzeszowskich drogach rowerowych, a także reagowanie na wszelkie incydenty i zgłoszenia od mieszkańców."

Asp. sztab. Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie: "Policyjni funkcjonariusze wyjechali na ulice miasta na swoich specjalnie dostosowanych rowerach, patrolując najważniejsze obszary, gdzie zgromadzona jest większa liczba rowerzystów i pieszych."

Asp. sztab. Magdalena Żuk, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie: "Ich obecność ma przede wszystkim na celu zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na rzeszowskich drogach rowerowych, a także reagowanie na wszelkie incydenty i zgłoszenia od mieszkańców."

źródło: news.pl