środa, 15 maj 2024 16:22

Seniorzy w Rzeszowie stracili 124 tysiące złotych

Seniorzy w Rzeszowie stracili124 tysiące złotych Seniorzy w Rzeszowie stracili124 tysiące złotych fot: pixabay

W Rzeszowie i powiecie rzeszowskim doszło do dwóch przestępstw, gdzie seniorów oszukano na ogromne sumy pieniędzy. Oszuści wykorzystując metodę "na wypadek", skutecznie manipulowali starszymi osobami, w wyniku czego 78-letnia i 88-letnia kobieta straciły swoje oszczędności życia.

Czego się dowiesz:

  • Jak działali oszuści, aby skłonić seniorów do przekazania dużych sum pieniędzy?
  • Jakie fałszywe historie przedstawili oszuści, aby przekonać seniorki do zapłacenia kaucji?
  • Jakie są skutki oszustw dla poszkodowanych seniorek?
  • Jaki apel wystosowała rzeszowska policja w związku z tego typu oszustwami?
  • Jakie środki ostrożności powinny podjąć osoby starsze, aby uniknąć podobnych oszustw?

Jak działali oszuści?

Oszuści kontaktując się telefonicznie z seniorami, wprowadzali ich w stan emocjonalnego zagrożenia, przekonując o tragicznych wypadkach z udziałem ich bliskich. W pierwszym przypadku, mężczyzna podający się za informatora zawiadomił 78-letnią kobietę o rzekomym wypadku spowodowanym przez jej syna. Sytuacja eskalowała, gdy kolejny oszust, podając się za policjanta, przekonywał o śmierci poszkodowanej i zażądał 200 tysięcy złotych na uniknięcie więzienia dla syna. W drugim przypadku, 88-letnia mieszkanka Rzeszowa została oszukana przez fałszywą policjantkę, która twierdziła, że jej córka spowodowała wypadek, w wyniku którego ciężarna kobieta poroniła, a za uniknięcie więzienia córki potrzebna jest kaucja w wysokości 330 tysięcy złotych.

Skutki oszustw i apel policji

Obie kobiety, pod wpływem manipulacji i fałszywych informacji, przekazały oszustom ogromne sumy pieniędzy, tracąc łącznie 124 tysiące złotych. W obliczu tych tragicznych wydarzeń, rzeszowska policja po raz kolejny apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. W sytuacjach otrzymania podejrzanego telefonu zaleca się kontakt z zaufanymi osobami lub bezpośrednio z policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Przypomina również, że policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie pieniędzy przez telefon oraz podkreśla wagę weryfikacji takich informacji, by uniknąć stania się kolejną ofiarą oszustów.

Mimo rosnącej świadomości społecznej o metodach działania oszustów, wciąż zdarzają się przypadki, w których przestępcy skutecznie wykorzystują emocje i zaufanie seniorów. Przypadki te są bolesnym przypomnieniem, że należy zachować czujność i krytycyzm wobec nieznajomych proponujących pilne transakcje finansowe.

źródło: Nowiny24.pl