wtorek, 14 maj 2024 14:38

Interaktywna lekcja o handlu ludźmi i pracy przymusowej w Rzeszowie

Interaktywna lekcja o handlu ludźmi Interaktywna lekcja o handlu ludźmi fot: pixabay

23 maja na parkingu przy hali Podpromie w Rzeszowie pojawi się Escapetruck – projekt edukacyjny, mający na celu podnoszenie świadomości na temat handlu ludźmi, pracy przymusowej oraz wykorzystywania seksualnego. Organizatorami są holenderska policja, Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, współpracujący z Komendą Miejską Policji w Rzeszowie, Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA Region Rzeszów KMP.

Czego się dowiesz:

  • Co to jest Escapetruck i jaki ma cel?
  • Kiedy i gdzie będzie dostępny projekt Escapetruck w Rzeszowie?
  • Jakie doświadczenia będą miały szkoły średnie uczestniczące w projekcie Escapetruck?
  • Jakie realne problemy odzwierciedla projekt Escapetruck?
  • Jaki wpływ na świadomość młodzieży ma mieć projekt Escapetruck?

Interaktywna forma edukacji

Escapetruck oferuje uczniom szkół średnich z Rzeszowa i okolic możliwość praktycznego doświadczenia realiów związanych z handlem ludźmi. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie wyjścia z escape roomu, którego klucz ukryty jest w zagadkach opartych na prawdziwych historiach ofiar tego przestępstwa. Rzeszowska policja, czerpiąc z kartotek Biura Prewencji i Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Straży Granicznej, przygotowała scenariusze, które realnie oddają dramatyczne losy ofiar.

Handel ludźmi jako współczesne niewolnictwo

Asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, podkreśla, że mimo iż projekt ma formę gry, pomieszczenia odzwierciedlają autentyczne miejsca, w których przetrzymywane były ofiary handlu ludźmi. Ten globalny problem dotyka również Polski, będącej krajem pochodzenia, tranzytu i docelowym dla ofiar handlu ludźmi. Praca przymusowa i przymus w seks biznesie to najczęstsze formy tego procederu.

"Mimo, że projekt jest tylko grą, jednak pomieszczenia bardzo realnie odzwierciedlają te prawdziwe, w których przetrzymywane były ofiary handlu ludźmi." — Asp. sztab. Magdalena Żuk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Projekt Escapetruck w Rzeszowie stanowi ważny krok w edukacji młodzieży na temat poważnych zagadnień społecznych, takich jak handel ludźmi. Poprzez bezpośrednie zaangażowanie i interaktywne doświadczenie, organizatorzy mają nadzieję zwiększyć świadomość i zrozumienie skali tego problemu wśród młodych ludzi. Wizyta Escapetruck to nie tylko lekcja, ale też przypomnienie o ciągłej potrzebie walki z nowoczesnym niewolnictwem.

źródło: news.pl