Ostatnie 12 miesięcy to wzrost rzędu ponad 1000 procent, a osoby, którym udało się sprzedać ETC na górce z maja 2021 r. mogły zanotować jeszcze większe zyski. Czy dalsze wzrosty są możliwe? Jakie potencjał na kolejne imponujące rajdy ma ETC?
ETC zalicza duże wzrosty w 2021 roku
Kurs ETC ma całkiem ciekawą historię. W czerwcu 2016 token ETC był wyceniany na 0,61 USD. W ciągu roku kurs wzrósł kilkadziesiąt razy, osiągając wycenę na poziomie około 16 USD. Później nadeszły dalsze wzrosty i w trakcie hossy 2017 roku wycena dotarła do poziomu 43 USD w styczniu 2018. Po tym niesamowitym rajdzie, na którym można się było bardzo wzbogacić, nastąpiła drastyczna korekta, w wyniku której – jeszcze w 2018 roku – wycena zdążyła spaść do 3,80 USD. Rok 2019 oraz 2020 to czas bez większych zmian, gdyż kurs Ethereum Classic oscylował w granicach 4,00 – 12,00 USD. Po tym ostudzeniu rynku prawdziwa bomba wybuchła w pierwszym i drugim kwartale 2021 roku, kiedy to wycena poszybowała znacząco w górę, ustanawiając nowe ATH (167,09 USD, 6 maja 2021 r.). Kolejne miesiące 2021 roku to spadek kursu, aczkolwiek cena Ethereum Classic oscyluje w granicach 36 – 80 USD. Należy odnotować, że pomimo dużego spadku wciąż jest to bardzo atrakcyjna wycena dla wszystkich, którzy dokonali zakupu przed drugim kwartałem 2021 roku.
Jaki jest potencjał ETC do kolejnych wzrostów?
Patrząc na przyszłość Ethereum Classic trzeba mieć na uwadze, że jest to projekt, którego powodzenie zależy od tego, czy będzie chciało na nim pracować coraz więcej programistów DeFi. Niestety sytuacji nie ułatwia fakt, że renoma ETC mocno ucierpiała po ataku 51% z 2019 roku i część osób obawia się kolejnych incydentów. Według niektórych opinii analitycy i deweloperzy mogliby spojrzeć przychylniejszym okiem na ETC, gdyby projekt zechciał w przyszłości przejść z mechanizmu Proof of Work na Proof of Stake (podobnie jak ETH). Na razie jednak nie ma takich planów. Projektowi ETC na pewno nie pomaga też fakt, że to projekt ETH ugruntował swoją pozycję na rynku lidera wśród graczy w branży DeFi. ETC nie pozostaje nic innego, jak tylko walczyć o podium z takimi projektami jak EOS, Waves oraz NEO. Tak czy inaczej nie można patrzeć na ETC zbyt pesymistycznie, gdyż przykład wzrostów z 2021 roku pokazuje, że spekulanci mają tutaj wiele do ugrania.
Wszelkie przewidywania są obarczone bardzo dużym marginesem błędu i nie można ich traktować jako porad inwestycyjnych. Niemniej jednak spójrzmy, jak popularne portale publikujące swoje przewidywania widzą przyszłą cenę ETC. Wiele serwisów (np. Coindec lub Walletinvestor) wskazuje na nastroje neutralne z delikatnym akcentem na dalsze drobne wzrosty. I prawdopodobnie tak jest, bo indeks Fear & Greed dotyczący większości altcoinów wskazuje na chciwość. Trzeba jednak wiedzieć, że nastroje lubią się szybko zmieniać i to, co jest aktualne na czwarty kwartał 2021 roku, może się wkrótce zdezaktualizować.
Podsumowując, prognozy analityków w zależności od źródła mogą być bardzo różne. Wycena ETC jest w dużym stopniu uzależniona od tego, jak będzie się rozwijał cały rynek kryptowalut ze szczególnym uwzględnieniem pozostałych altcoinów. Na wycenę ETC wpływ ma także to, jak projekt jest odbierany przez branżę DeFi. Jeżeli nastroje inwestorów i programistów będą pozytywne i będziemy mieli do czynienia z kolejnymi hossami, to wiele wskazuje na to, że ETC w przyszłości może ponownie wskoczyć na falę wzrostów – tak samo jak w 2017 oraz 2021 roku. Niemniej jednak do wszelkich prognoz znalezionych w Internecie trzeba podchodzić z dystansem.