środa, 10 sierpień 2022 08:14

Magazynowanie wody deszczowej - poradnik

zbiornik na wodę Swimer zbiornik na wodę Swimer pixabay

Ostatnie kilka-kilkanaście lat to czas, w którym coraz więcej mówi się o kryzysie zasobów naturalnych. Dotyczy to między innymi wody — przedłużające się letnie upały jedynie przyczyniają się do pogłębienia tego problemu.

Na szczęście, istnieją rozwiązania, które pozwalają indywidualnym gospodarstwom domowym przynajmniej ograniczyć ten problem; są to zbiorniki na wodę.

Zbiorniki na wodę — jak korzystać?

Magazynowanie wody to rozwiązanie, które można wdrożyć na przykład na działce lub w pobliżu domu jednorodzinnego.

Pozyskana w ten sposób woda może zostać wykorzystana na przykład do takich zadań jak:

  • pranie,

  • podlewanie roślin (rozwiązanie przydatne szczególnie na działce),

  • mycie podłóg, niektórych elewacji itp.,

  • konserwacja powierzchni samochodów, niektórych urządzeń itp.

Co oczywiste, pozyskanej w ten sposób wody nie powinno się wykorzystywać do picia czy kąpieli.

Zbiorniki na wodę — jakie są rodzaje?

Zasadniczo, zbiorniki służące do magazynowania dzieli się na dwie główne kategorie — są one następujące:

  • naziemne,

  • podziemne.

Magazyny naziemne na wodę wyróżniają się przede wszystkim przyciągającą wzrok estetyką. Mogą być to pojemniki o wyglądzie przypominającym beczkę itp. Do słabości takiego rodzaju zbiorników należy między innymi stosunkowo niewielka pojemność — zazwyczaj nie przekracza ona około tysiąca litrów. Z tego powodu magazyny naziemne wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku niewielkich działek rekreacyjnych, gdzie zapotrzebowanie na wodę nie jest aż tak wysokie.

Z kolei jeśli chodzi o drugą z wymienionych grup — zbiorniki podziemne — to urządzenia, które charakteryzują się m.in. wysoką pojemnością oraz cylindrycznym, walcowatym lub prostokątnym kształtem. Nie wyglądają tak dobrze, jak naziemne odpowiedniki, z drugiej jednak strony nie są one widoczne dla osób odwiedzających działkę itp. Aby zbiorniki podziemne były w stanie wytrzymać nacisk w wyniku ruchu kołowego lub pieszego, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów. Urządzenia te wykonuje się na przykład z elementów żelbetowych, stalowych czy polietylenu.

Zbiornik do magazynowania wody jako element... stylizacji?

Choć może wydawać się to dziwne, w rzeczywistości umiejętnie dobrany zbiornik do gromadzenia wody może stanowić także cenny element ozdobny na działce lub w domu jednorodzinnym. Sprzedawcy (sklepy internetowe, markety budowlane) oferują obecnie zbiorniki, które nie tylko są funkcjonalne, ale także mają ciekawy wygląd. Do kategorii tej należy na przykład zbiornik na wodę Swimer.