poniedziałek, 27 czerwiec 2022 11:13

Gotowe spółki do kupienia – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

gotowe spółki na sprzedaż gotowe spółki na sprzedaż pixabay

Podczas zakupu gotowej spółki przede wszystkim oszczędzamy sobie wielu formalności i czasu. Nie oznacza to jednak, że nie musimy nic robić, ani niczego sprawdzać.

Wybranie najtańszej oferty dostępnej w Internecie może nie skończyć się najlepiej, zaczynając od po prostu zmarnowania czasu i pieniędzy, gdy okaże się, że spółka ma pewne problemy, aż po odpowiedzialność prawną, gdy przejmiesz spółkę zadłużoną lub z wadami prawnymi.

Na jakie aspekty więc zwrócić uwagę kupując spółkę?

Pierwszą zasadą jest – zbadaj firmę, od której chcesz spółkę zakupić. Czy działa w sposób profesjonalny, jak długo jest na rynku, czy klienci są zadowoleni i jakie na ogół opinie dana firma posiada? Wybór pierwszej lepszej firmy może okazać się początkiem problemów. Po drugie – pomyśl, co dla Ciebie jest najlepsze i jak chcesz rozpocząć działalność. Czy przyda Ci się spółka z historią, ponieważ liczysz na wysoki kredyt na początek działalności, czy może jednak chcesz skorzystać z dotacji unijnej dla nowych firm i wolisz spółkę istniejącą około 6 miesięcy bez żadnej historii?

Dodatkowo kupując spółkę, musisz zwrócić uwagę na wpisy do KRS oraz wybór PKD. Zazwyczaj gotowe spółki na sprzedaż mają bardzo szerokie wpisy do PKD, jednak musisz na to dokładnie zwrócić uwagę. PKD spółki musi pokrywać się z rodzajem Twojej działalności, inaczej będziesz musiał załatwiać kolejne formalności, by wpisy w KRS czy PKD odpowiednio zmienić.

Sprawdź również dokumentację spółki!

Musisz mieć pewność, że spółka nie ma żadnych zadłużeń oraz wad prawnych. Znane, rzetelne i doświadczone firmy często nawet podpisują akt notarialny, który zapewnia, że spółka sprzedawana jest bez zadłużeń i wad prawnych. Dodatkowo zwróć uwagę na inne ważne aspekty formalne – czy spółka posiada już ważne dla Ciebie koncesje, czy jest na VAT, czy VAT UE, czy na pewno zarejestrowana jest w Polsce. Oczywiście skontroluj, podpisując umowę, czy przejmujesz odpowiednią spółkę i czy nie doszło do pomyłki – np. spółka z o.o. zamiast spółki komandytowej.

Kupując spółkę, zwróć uwagę również na ofertę danej firmy. Niektóre firmy mają dużo większe kompetencje i doświadczenie od innych. Oferta jednej firmy polega tylko i wyłącznie na sprzedaży spółki, natomiast inna przeprowadzi Cię przez ten proces od początku do końca, pomagając i robiąc za Ciebie większość dokumentacji, dokonując za Ciebie zmian we wpisach do KRS, jeśli takie są potrzebne czy w inny sposób ułatwiając Ci start działalności. Oczywiście cena w takich przypadkach również się sporo różni, jednak musisz sobie zadać pytanie, czy po pierwsze masz umiejętności i wiedzę, by wszystkie dokumenty odpowiednio przygotować i załatwić formalności. Po drugie zaś czy nie szkoda Ci na to czasu, bo jak wiadomo – czas to pieniądz.

Kupno spółki to wbrew pozorom nie jest całkowite odciążenie od formalności. Jest to spore usprawnienie, nie musisz załatwiać wielu formalności, zyskujesz już gotową, działającą spółkę w przeciągu często jednego dnia. Jednak musisz mieć świadomość, że jest to decyzja odpowiedzialna i niosąca za sobą pewne konsekwencje. Dlatego i tak musisz zbadać dokumentację przejmowanej spółki, zapoznać się z nią, dowiedzieć się o niej wszystkiego i przede wszystkim wybrać odpowiednią, doświadczoną firmę pokroju LTD Solutions, która takimi spółkami handluje.