środa, 10 lipiec 2024 16:40

Lekarze z Rzeszowa wykonali tysięczną operację z użyciem robota da Vinci

Lekarze z Rzeszowa wykonali tysięczną operację Lekarze z Rzeszowa wykonali tysięczną operację Fot: pixabay

Chirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie świętują ważny kamień milowy – wykonanie tysięcznej operacji z użyciem robota chirurgicznego da Vinci.

Czego się dowiesz:

  • Jakie operacje wykonano w szpitalu uniwersyteckim w Rzeszowie?
  • Kim był tysięczny pacjent i jakie było jego schorzenie?
  • Jakie korzyści przynosi użycie robota da Vinci w chirurgii?
  • Jakie są przyszłe plany Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie dotyczące robota da Vinci?

Tysięczny pacjent i szczegóły operacji

Operacja odbyła się w środę, 10 lipca. Tysięcznym pacjentem był 50-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego, u którego zdiagnozowano raka prostaty we wczesnym stadium. Zabieg trwał 1,5 godziny i przebiegł zgodnie z planem. „U mężczyzny zostały zaoszczędzone pęczki naczyniowo-nerwowe, tym samym jest duża szansa na szybki powrót do zdrowia – do pełnego trzymania moczu i prawidłowej potencji. Pacjent powinien dzień po operacji opuścić szpital” – przewiduje Janusz Ławiński, urolog i operator robota da Vinci.

Da Vinci w szpitalu uniwersyteckim

Od maja 2021 roku szpital korzysta z robota da Vinci, początkowo dzierżawionego, a od grudnia 2022 roku posiadanego na własność. Obecnie wykonywanych jest około 40 operacji miesięcznie, a wszystkie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. „Da Vinci ułatwia nam pracę. Pozwala na dziesięciokrotne powiększenie operowanego pola, eliminuje drżenie rąk, wszystko dobrze widać w trudnodostępnych miejscach. Pozwala na precyzyjne i małoinwazyjne zabiegi – pacjent traci mniej krwi, jest też mniejsze ryzyko powikłań i skrócony czas rekonwalescencji” – wyjaśnia urolog Jakub Kępisty.

Przyszłość szpitala i dalsze plany

Szpital przy ul. Szopena jest jednym z wiodących ośrodków szkoleniowych dla przyszłych operatorów da Vinci. Prof. Adam Reich, rektor-elekt Uniwersytetu Rzeszowskiego, planuje zakup drugiej konsoli do obsługi robota, aby umożliwić jeszcze szersze kształcenie specjalistów. „Będą mogli na żywo śledzić to, co robi główny operator i pod jego nadzorem wykonać nieskomplikowane procedury. Przeprowadzamy coraz więcej operacji i z coraz szerszej grupy, ale to jest nadal kropla w morzu potrzeb” – stwierdził.

W uznaniu za osiągnięcie tysięcznej operacji z wykorzystaniem robota da Vinci, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie otrzymał certyfikat „Ekspert da Vinci”, potwierdzający doświadczenie i umiejętności chirurgów. Dzięki zaawansowanej technologii i wysokiej jakości usług medycznych, placówka przyciąga pacjentów z całego kraju.

źródło: News.pl