wtorek, 02 lipiec 2024 07:22

Rzeszów na mapie bezpieczeństwa w Polsce

Rzeszów na mapie bezpieczeństwa Rzeszów na mapie bezpieczeństwa Zdjęcie redakcyjne

Od dziś ponownie zaczyna funkcjonować dziesięć delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zostały zlikwidowane w 2017 roku. Jedną z nich jest placówka w Rzeszowie, którą odwiedził premier Donald Tusk.

Czego się dowiesz:

  • Kiedy ponownie zaczęły funkcjonować delegatury ABW w Polsce?
  • Jakie jest znaczenie delegatury ABW w Rzeszowie według premiera Donalda Tuska?
  • Co podkreślił Tomasz Siemoniak na temat decyzji poprzednich władz o likwidacji delegatur ABW?
  • Jakie działania dywersyjne miały miejsce na Podkarpaciu?
  • Jakie wsparcie finansowe otrzymały ABW i Agencja Wywiadu?

Kluczowe miasto na mapie bezpieczeństwa

Premier Donald Tusk podkreślił, że Rzeszów jest jednym z najważniejszych miast na mapie bezpieczeństwa Polski.

"Z satysfakcją wszyscy mówimy o tym, że odbudowujemy znaczenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jej skuteczność także poprzez środki finansowe. Na wniosek pana ministra podjąłem decyzję kilkanaście dni temu o tym, żeby przekazać z rezerwy tej premierowskiej, ale także przy wsparciu ministerstwa finansów 100 mln złotych na ABW i Agencje Wywiadu po 50 mln złotych" - mówił premier.

Priorytetowe znaczenie Rzeszowa

Delegatura regionalna ABW w Rzeszowie ma usprawnić działania służb w regionie, który jest kluczowy ze względu na sąsiedztwo z Ukrainą. Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych, podkreślił, że decyzje poprzednich władz o likwidacji delegatur były niezrozumiałe.

"Nadal nie możemy wyjść ze zdziwienia, co kierowało premier Szydło i jej współpracownikami, że podjęli takie decyzje, a zwłaszcza że po wybuchu wojny w 2022 roku tych decyzji nie skorygowali".

Działania na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu dochodziło do działań dywersyjnych, takich jak montaż kamer przez rosyjskich szpiegów wzdłuż linii kolejowej, którą transportowano sprzęt wojskowy dla Ukrainy. Premier Tusk podkreślił, że wsparcie dla ABW jest szczególnie istotne w regionach, gdzie służby muszą przeciwdziałać destabilizacji, dezinformacji oraz działalności wywiadowczej.

"Wojna, migracja, próba penetracji przez obce służby głównie rosyjskie, Białoruskie. To tutaj na Podkarpaciu no to jest ten chleb codzienny Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

źródło: TVP Rzeszów