Czego się dowiesz:
- Jakie gatunki są objęte ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej?
- Jakie konsekwencje prawne grożą za nielegalny przewóz gatunków zagrożonych wyginięciem przez granicę UE?
- Ile nielegalnych okazów CITES wykryto na przejściach granicznych w woj. podkarpackim w 2023 roku?
- Kto poinformował o zatrzymaniu przemytu koralowca?
- Jakie były okoliczności zatrzymania przemytu koralowca w Korczowej?
Znalezisko w bagażu
Koralowiec rafotwórczy (Scleractinia spp.), który jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i objętych ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), został znaleziony przez funkcjonariuszy KAS w bagażu kobiety. "Kobieta nie przedstawiła chronionego okazu do odprawy. Nie posiadała także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES" – poinformowała podkom. Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.
Naruszenie przepisów
W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali koralowca do dalszego postępowania. Podkom. Edyta Chabowska przypomniała, że handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.
Konsekwencje prawne
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. "W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze KAS wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES" – dodała podkom. Chabowska.
Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa skutecznie udaremnia przemyt chronionych gatunków, chroniąc tym samym dziką przyrodę przed nielegalnym handlem. Przypadek z koralowcem jest kolejnym przykładem skutecznych działań w walce z przemytem.
źródło: rmf24.pl