wtorek, 30 kwiecień 2024 14:50

Niewybuch z czasów wojny odkryty przy placu zabaw w Rzeszowie

Niewybuch na placu zabaw dla dzieci Niewybuch na placu zabaw dla dzieci fot: pixabay

Nieoczekiwane znalezisko z czasów II wojny światowej wywołało alarm w sercu Rzeszowa. Pracownicy spółdzielni mieszkaniowej, podczas prac ziemnych nieopodal placu zabaw przy ulicy Gromskiego, natrafili na stary granat moździerzowy. Szybka interwencja służb zapobiegła potencjalnej tragedii.

Czego się dowiesz:

  • Co zostało znalezione podczas prac ziemnych w Rzeszowie?
  • Jakie działania podjęli policjanci po odkryciu niewybuchu w Rzeszowie?
  • Jakie są zalecenia bezpieczeństwa w przypadku znalezienia niewybuchu?
  • Jakie konsekwencje mogło mieć znalezisko dla mieszkańców okolicy?

Moment odkrycia

Wykopany przedmiot szybko zwrócił uwagę pracowników, którzy natychmiast powiadomili odpowiednie służby. Dyżurny miejski otrzymał zgłoszenie o niebezpiecznym znalezisku w poniedziałek po południu, co skłoniło policję do natychmiastowej reakcji.

"Nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać takich przedmiotów. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy natychmiast zawiadomić policję i zabezpieczyć obszar przed dostępem osób postronnych" – Policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego.

Ekspercka interwencja

Zidentyfikowany przez policję jako granat moździerzowy o długości 21 cm, niewybuch został szybko oceniony przez saperów z 21 batalionu Wojska Polskiego. Profesjonaliści z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Rzeszowa przystąpili do neutralizacji artefaktu, zapewniając bezpieczeństwo okolicznym mieszkańcom.

Ważne zalecenia policji

Policjanci przypominają, że znalezienie takiego obiektu wymaga zachowania szczególnej ostrożności. „Nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać takich przedmiotów. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy natychmiast zawiadomić policję i zabezpieczyć obszar przed dostępem osób postronnych” - apelują funkcjonariusze. Dodatkowo podkreślają, że znalezisko takie może mieć pole rażenia na znaczne odległości, co stanowi poważne zagrożenie.

Odnalezienie niewybuchu w tak popularnej i często odwiedzanej lokalizacji jak plac zabaw pokazuje, jak blisko historia wciąż jest obecna w naszym codziennym życiu. Dzięki szybkiej reakcji i profesjonalizmowi służb, mieszkańcy Rzeszowa mogą czuć się bezpieczniej. Wydarzenie to stanowi także przypomnienie o potrzebie świadomości i odpowiedzialności każdego z nas w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa.

źródło: nowiny24.pl